عسل کاکتوس

عسل کاکتوس از گران ترین و کمیاب ترین عسل هاست که فقط از باغ های بزرگ کاکتوس و گرده و شهد گل کاکتوس قابل استحصال است.

ایجاد مزارع مادر اپونتیا منجربه ترویج آن وتشویق کشاورزان به ایجاد مزارع جدید در مناطق خشک می گردد.

ایجاد و توسعه این صنایع در گرو ترویج کاشت اوپونتیا است و علاوه بر بهبود وضعیت مناطق بیایانی از دیدگاه های مختلف مانند محیط زیست و از این قبیل مانع مهاجرت ساکنین این مناطق می شود.

در باغ کاکتوس مجموعه کشت و صنعت امید قرار است علاوه بر ایجاد باغات میوه کاکتوس، صنایع تبدیلی فراوری میوه، تولید آب میوه و مربا و ژل و نیز تولید عسل کاکتوس و روغن کشی در فاز اول مد نظر می باشد.

 و در فازهای بعدی تولید علوفه و نیز توسعه صنایع دامی اجرا خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر در مورد میوه کاکتوس اینجا کلیک کنید.

پرورش زنبور و تولید عسل کاکتوس

گل کاکتوس حاوی مقدار زیادی گرده می باشد. زنبور عسل می تواند 12 کیسه گرده را از یک گل جمع کند. گرده گل‌های کاکتوس حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است که توسط آزمایشگاه‌های وزارت کشاورزی ایالات متحده در سال 2007 تأیید علمی شده است. از آنجا که گرده و شهد گل کاکتوس، مصرف کننده های دیگری مانند خفاش و کبوتر سفید نیز دارند، زنبورها نمی‌توانند همه ی گرده ها را مصرف کنند.
عسلی که توسط زنبورهای عسل از شهد کاکتوس تهیه می شود، ارزش بسیار بیشتری نسبت به سایر عسل ها دارد. از ویژگی های بارز آن می توان به اسیدیته کم، مقاومت بالا در برابر تبلور و همچنین رنگ زرد و عطر بسیار مطبوع اشاره کرد.
همچنین زنبورها می توانند از تفاله شیرین میوه این گیاه نیز عسل تولید کنند، این عسل بسیار کمیاب و دارای رنگ قرمز روشن است.
گاهی اوقات می توانید خانه های دارکوب را در تنه کاکتوس ببینید. اغلب اوقات می توانید یک سوراخ گرد – ورودی لانه را ببینید. لانه هایی که توسط دارکوب رها شده است توسط پرندگان دیگر، جوندگان و حشرات و همچنین زنبورهای عسل وحشی اشغال می شود. این مکان برای سکونت بسیار مفید است، زیرا با وجود بیابان گرم، دمای داخل کاکتوس از 30 درجه سانتیگراد (86 فارنهایت) تجاوز نمی کند.

فواید عسل کاکتوس برای درمان

عسل کاکتوس، درمان طبیعی برای دردهای روزانه این همان عسلی است که برای درمان التهاب و گلودرد باید در خانه داشته باشید. علاوه بر این، یک ماده خوب برای محصولات زیبایی طبیعی شما است: لایه بردار بدن، ماسک مو و غیره. عسل کاکتوس بسیار شیرین و خوش طعم است. و می تواند کاملاً جایگزین قند برای افراد مبتلا به دیابت شود. عسل اپونتیا یک قند طبیعی ضروری است که ضمن حفظ تعادل شاخص گلیسمی، انرژی به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید